.

Osvětový projekt Střevo Tour byl zahájen v únoru 2010 a okamžitě vzbudil u veřejnosti velký zájem. Jen při první zastávce v Praze prošlo obří nafukovací maketou tlustého střeva kolem tří tisíc zájemců.

Modelem o rozměrech 9 x 4 metry se dá procházet jako tunelem a návštěvníci si mohou prohlédnout, jak vypadá tlusté střevo uvnitř. Uvidí nejen zdravou sliznici, ale také choroby, které tlusté střevo nejčastěji postihují. Nejzávažnější je rakovina tlustého střeva a konečníku.

Maketou provádí zkušení průvodci – lékaři, zdravotní sestry nebo studenti vyšších ročníků medicíny. Tím máme jistotu, že jsou lidem poskytovány správné informace a každý návštěvník má možnost klást otázky přímo zdravotníkům, kteří problematiku včasného záchytu a léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku ovládají.

European Excellence Awards

Během prvního půl roku Střevo Tour si zdravou sliznici i chorobné útvary tlustého střeva měli možnost prohlédnout také obyvatelé Brna, Chomutova, Plzně, Olomouce, Liberce, Pardubic, Ústí nad Labem, Berouna a Hořovic. Počet návštěvníků se zvýšil na více než 12 tisíc. Podporu projektu Střevo Tour vyjádřili nejen přední čeští lékaři a další odborníci, ale i hejtmani a starostové obcí.

Střevo Tour je velmi úspěšný projekt. Ve městech, která Onkomaják s maketou tlustého střeva navštívil, se počet pacientů, kteří podstoupili kolonoskopii, zdvojnásobil. V něco takového jsme při spuštění projektu vůbec nedoufali. Odměnou a uznáním práce všech, kteří se na projektu podílejí a kteří ho podporují, bylo mezinárodní ocenění. V prosinci 2010 získal projekt Střevo Tour vítěznou trofej v kategorii Nevládní organizace European Excellence Awards. V České republice unikátní projekt, v té době podporovaný pouze jediným sponzorem, společností Roche, tak získal prestižní ocenění, jež je každoročně udělováno za mimořádný úspěch v oblasti public relations a komunikace.

European Excellence Awards

V roce 2010 navštívil Onkomaják s projektem Střevo Tour všechna města, kde jsou Komplexní onkologická centra. V letech 2011 - 2013 putování Střevo tour pokračovalo v menších městech po celé ČR a zavítalo i do několika zajímavých institucí, např. do budovy Českého rozhlasu v Praze a ve Zlíně, Ústřední vojenské nemocnice v Praze, Městského divadla v Brně nebo ateliéru natáčení seriálu FTV Prima Cesty domů. Do konce roku 2013 prošlo maketou více než 35 tisíc návštěvníků.

 

Od roku 2014 se projekt Střevo Tour zaměřuje především na poskytování informací o možnostech léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví i nadále pokračuje v informování občanů o možnostech včasného záchytu tohoto onemocnění.